Gıda Güvenliği foto

ANANSÖR MUAYENE PERSONELİ EĞİTİMİ Online

Eğitim Başvurusu

Eğitime katılmak yada önkayıt yaptırmak için Eğitim Başvuru Formunu doldurabilirsiniz yada eğitim planlama sorumlumuzdan bilgi alabilirsiniz. Detaylı bilgi için bizimleiletişim'e geçiniz.

EĞİTİM DETAYI
Eğitim Kategorisi YÖNETİM SİSTEMLERİ
Alt kategori MUAYENE EĞİTİMLERİ
Eğitim Adı ISO 50001:2018 Uygulama Eğitimi (2 gün)
Eğitim Amacı Yönetmelik gereği A tipi muayene kuruluşu kapsamında asansör muayenesinde görevlendirilecek muayene personeli için eğitimi tamamlamaları sağlanması.
Katılımcı Profili Muayene elemanının makina veya elektrik veya elektronik veya elektrik-elektronik veya elektronik ve haberleşme veya mekatronik alanlarında mühendislik-teknoloji fakültelerinden birinde yükseköğrenimini tamamlamış olması gerekir.
Eğitim Yöntemi İlk kez muayene elemanı olarak görevlendirilecek olan adayın en az 100 adet asansörün periyodik kontrolüne katılım şartını sağlaması zorunludur.
Eğitim Detay

  • ASANSÖR PERİYODİK KONTROL YÖNETMELİĞİ


Eğitim Tarihi Sorunuz
Eğitim Şehri Online
Eğitim Süresi
Eğitmen Alberk QA Technic

İletişim & Başvuru Formu

ANANSÖR MUAYENE PERSONELİ EĞİTİMİ Online Eğitimine Başvuru veya Önkayıt yaptırmak için aşağıdaki formu doldurunuz, detaylı bilgi yada başvuru için bizimle iletişime geçiniz

Eğitim Programlarımız

Gıda Güvenliği Terimleri

gıda güvenliği

HACCP Nedir

HACCP, gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak uygulanan bir sistemdir.

Gıda işletmelerinde, sağlıklı gıda üretimi için gerekli olan hijyen şartlarının (personel hijyeni, donanım hijyeni, hammadde hijyeni, ortam hijyeni, vb.) belirlenerek bu şartların sağlanması, üretim ve servis aşamasında tüketici açısından sağlık riski oluşturabilecek nedenlerin belirlenebilmesi ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması temeline dayanan bir sistemdir.

İletişim Formu
Teknik Destek
kapat
Sistem Belgelendirme Dept.
0216 572 4910 - 11