Gıda Güvenliği foto

UkrSEPRO Sertifikası - Ukrayna

  • Eklenme, 19 Eylül 2012 Çarşamba
  • Etiketler : UkrSEPRO,Sertifikası,Ukrayna,

UkrSEPRO Sertifikası - Ukrayna
Ukrayna'da halen geçerli olan Kalite Belgesidir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, Ukrayna mevcut GOST sistemini baz alarak kendi Kalite Standartlarını Rusya'dan ayrı olarak geliştirmiştir. Ukrayna Kalite Sertifikası ( UkrSEPRO ), GOST’ sistem olarak benzer özellikler göstermesine rağmen uygulamada ve mevzuat yönüyle farklılıklar göstermektedir.
    
Gosstroy sertifikası:
Ukrayna'da halen geçerli olan Kalite Belgesidir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, Ukrayna mevcut GOST sistemini baz alarak kendi Kalite Standartlarını Rusya'dan ayrı olarak geliştirmiştir. Ukrayna Kalite Sertifikası ( UkrSEPRO ), GOST’ sistem olarak benzer özellikler göstermesine rağmen uygulamada ve mevzuat yönüyle farklılıklar göstermektedir. GOST’ Gore
Sure Farklılıkları
Sertifika gerektiren ürünlerde farklılıklar vardır. Bizde nasıl TSE ve ISO 9000 su anda tüm firmalar için gerekli ve rekabet acısından yerine getirilmesi gereken bir görev durumundaysa, Ukrayna'da üretim yapan veya Ukrayna'ya ihracat yapan herhangi bir üreticinin de yerine getirmesi gereken bir zorunluluktur. UkrSEPRO Belgesi sadece sisteme değil, firmanın ürünlerine yönelik bir belgedir. Diğer bir deyişle, bu belgenin alınması için ürünlerin incelenmesi gerekir. Bu inceleme yetkili Test Merkezlerinde yapılırsa geçerli olmaktadır.

Ukrayna Ukrsepro Sertifikası Neden Gereklidir?

Her ülke kendi gümrüklerine gelen ürünlerin kalitesini sorgulamaktadır. Bu paralelde Ukrayna da benzer tavrı göstermekte, ithal ürünlerden sertifika istemektedir. Bu ülkeye sıkça sevkiyat yapan firmalar bu belgeye gümrükte ihtiyaç duymaktadır. Öte yandan, iç piyasada prestij sağlama yönüyle bu belge gereklidir. Buğun için TSE ve ISO 9000 Serisi Kalite Güvence Belgeleri bizim için nasıl bir anlam taşıyorsa, o ülke için kendi sertifikası da ayni prestij ve güvenilirlik anlamını taşımaktadır.

Ukrayna Ukrsepro Sertifikaları Hangi Bölgelerde Geçerlidir?

UKRAYNA, RUSYA FEDERASYONU, BEYAZ RUSYA ( BELARUSYA ), OZBEKISTAN, MOLDOVA, AZERBAYCAN, KAZAK? STAN, ERMENISTAN, TACIKISTAN, KIRGIZISTAN, TURKMENISTAN

Ukrayna Ukrsepro Sertifikasının Kullanıldığı Alanlar
Ukrayna Gümrükleri ( Zorunlu )
Perakende Mağazaları ( Perakende satılan ürünler için )
İnşaatlarda ( İnşaat Kontrolleri isteği doğrultusunda iskan ruhsatı alabilmek)
Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane gibi yerler ( çalıştırma izni almak için )
Üretim tesislerinde ve fabrikalarda ( Çalışma izni ve üretim izni almak için )

Ukrayna Ukrsepro Sertifika Türleri

UKRSEPRO çeşitlemesi daha çok hangi sure için verildiği ile alakalıdır: Bir yıl için verilen UKRSEPRO: Firma ürünleri incelenmeden, yalnız teknik dokümantasyon incelemesiyle verilir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir iki yıl için verilen UKRSEPRO: Üretim yerinde yapılan inceme ve bunun sonucu düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bunu alacak olan firmalarda ISO 9000 serisine sahip olma şartı aranmamaktadır. Birçok durumda bu sertifika tercih edilmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir. Beş yıl için verilen UKRSEPRO: Firmanın sistemi üzerinde ve üretim yerinde yapılan inceleme sonucunda düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

Ukrayna Ukrsepro Sertifikası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
1. Ticaret odası kaydı (faaliyet belgesi.)
2. Yetkili kişilerin imza sirküleri
3. Marka tescil belgeleriniz.
4. Mevcut olan sertifikalar var ise fotokopileri. (TSE-ISO-CE- UKRSEPRO vs..)
5. Talep etmiş olduğunuz ürünler için daha önce yapılan test raporları.
6. Her Urun için teknik bilgi.
7. Ürünlerin Kullanma talimatı ve etiket bilgileri.
8. Fabrikada kullanılan makine şayisi, seri numaraları ve üretici adi
9. Fabrikanın üretim seması ( hammadde girişinden başlayarak)
10. Ürünlerin GTIP numaraları, varsa model-kod bilgileri.
11. Sertifikada yer almasını istediğiniz unvan ve adres bilgisi.
12. Sertifika alınacak ürünlerinizi gösteren katalog
13. Her Üründen 1 adet numune

İletişim & Başvuru Formu

UkrSEPRO Sertifikası - Ukrayna Hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi yada başvuru için bizimle iletişime geçiniz

ISO 22000 Gıda Güvenliği

iso denetim

Gıda Güvenliği Terimleri

gıda güvenliği

HACCP Nedir

HACCP, gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak uygulanan bir sistemdir.

Gıda işletmelerinde, sağlıklı gıda üretimi için gerekli olan hijyen şartlarının (personel hijyeni, donanım hijyeni, hammadde hijyeni, ortam hijyeni, vb.) belirlenerek bu şartların sağlanması, üretim ve servis aşamasında tüketici açısından sağlık riski oluşturabilecek nedenlerin belirlenebilmesi ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması temeline dayanan bir sistemdir.

İletişim Formu
Teknik Destek
kapat
Sistem Belgelendirme Dept.
0216 572 4910 - 11